24 december 2008

Vesele božične praznike !

Božič je že na vratih, novo leto še pride in ponovno je čas za voščila in lepe želje. Ne bom dolgovezil.

SREČEN IN MIREN BOŽIČ VAM ŽELI MATEJ BOŽIČ !




22 december 2008

HTC Touch Pro must have aplikacije/programi

Prva testiranja HTC Touch Pro-ja so mimo in že lahko naredim svoj osebni seznam must have (obveznih) aplikacij/programov za WM 6.1 in vmesnik TouchFLO 3D. Za začetek pa pravijo (in jaz se strinjam), da je še pred vsem ostalim fajn prebrati navodila za uporabo in se z vsemi funkcijami seznaniti. Slovenska najdete na slovenski HTC strani.

- Kot prvo zadevo je potrebno obvezno omeniti Advanced Configuration aplikacijo. Odlična zadeva za tweakanje vseh najpomembnejših reči na telefonu, pa še brezplačna je. Na isti strani najdemo še Advanced Task Manager, ki bo komu tudi prišel prav ter aplikacijo TouchXperience, ki je sicer še v razvoju, vendar izgleda zelo obetavno.

- Mogoče je pri programih za prilagajanje nastavitev vredno omeniti še aplikaciji Diamond TF3D Config ter Diamond tweak, primarno sicer namenjeni HTC Touch Diamond modelu, vendar delujeta tudi s Pro verzijo.

- Naslednja obvezna zadeva je urejevalnik registra, eden tak je PHM Registry Editor.

- Sedaj ko smo se opremili z urejevalnikom registra, lahko pogledamo še nekaj ostalih tweakov in optimizacij ter drugih brskanj po registru -> tule.

- Da pa bodo nekatere aplikacije sploh delovale potrebujemo .NET Compact Framework 3.5

- Ko se izgubite v temi, je dobro imeti naloženo aplikacijo hTorch. Gre za programček, ki omogoča uporabo bliskavice namesto žepne svetilke. Imamo celo dve stopnji jakosti. Tako postane naš telefonček najdražja žepna svetilka, kar jih lahko najdemo ;).

- Tudi mobilni Total Commander je dobrodošel, saj je vgrajeni File Explorer (Raziskovalec), tako kot njegov sorodnik na PC Windows platformah, precej neuporaben.

- Ko se nam skupaj s telefonom zarola (zaradi česarkoli pač že) je uporabna stvar Gyrator, da prilagaja telefon našim rotacijam.

- Da zjutraj ne zaspimo potrebujemo dobro in lepo budilko.

- Boljši telefonski imenik za naše kontakte je iContact oz. PocketCM s SprintFLO temo.

- Za potrebe varnostnega kopiranja (Backup) predlagam PIM Backup.

- Lepa in funkcionalna tema za TF3D (Manilla)

- Obvezna stvar pri nastavitvah in ostalih klikanjih po telefonu je tudi My Mobile. Nadzor telefona preko računalnika. Res super zadeva.


Tukaj je še precej informacij ter dodatnih optimizacij ter še veliko drugih orodij, programov in optimizacij, ki bodo morda prišle prav Vam.


Če pa kljub omenjenim optimizacijam in tweakom nismo zadovoljni s samim delovanjem Pro-ja in njegovo odzivnostjo, bo potreba poseči po bolj drastičnih ukrepih. V tej skupini sem se znašel tudi sam. Zunaj je celo morje prilagojenih ROM verzij. Sam sem si izbral preizkušeno in precej priljubljeno RomeOS verzijo ROM-a za Touch Pro. Kmalu po HardSFL flashu in Radio nadgradnji na verzijo 1.02.25.28, ki je po anketi trenutno najboljša verzija, sem tudi sam flashal svojega PRO-ja na custom Rome OS. Sedaj, ko je vse mimo, in je razlika v delovanju kot noč in dan, se mi samo še smeje :D. Vse dodatne informacije in vodiče, tudi v slikah, najdete na Lievenvw's Weblog
in uradni strani ROMA. Večina stvari je enakih kot pri Touch Diamond modelu, vendar je potrebno paziti pri par datotekah. Vse kar potrebujemo vedeti piše v omenjenem vodiču, samo dobro ga prebrat, raje dvakrat kot enkrat slabo, in akcija. Seveda vse delate na lastno odgovornost in s tem izgubite tudi garancijo. Sicer pa je mogoča tudi povrnitev na original ROM in SFL verzijo za potrebe garancije ;)



Ko je bilo vse uspešno zaključeno, sem s širokim nasmehom pričakal rahlo predelan ROMeOS WM 6.1 logo.

Ker vem, da je veliko zgoraj napisanih reči slišati kot kitajščina za vsakogar, ki se s temi rečmi prvič srečuje, predlagam prebrskanje xda-developers foruma in tudi registracijo na njem, saj lahko le tako potegnemo k sebi programe in ostale datoteke s foruma.

19 december 2008

HTC Touch Pro unboxing (razškatljevanje) in predstavitev

Pa je doma. Pametni touch telefon in dlančnik vedno bolj priznanega podjetja HTC. To bo prav lepo darilo Miklavža, Božička in Dedka Mraza :). No pa začnimo z odpakiranjem.


Mislim, da se s paketa jasno razbere, od kod je zadeva prišla. Bil sem najvišji ponudnik na eni izmed dražb na britanskem eBayu, kjer je tip prodajal nov, zapečaten in na Vodafone zaklenjen aparat. Priporočena letalska pošta do Slovenije je koštala 17,5 britanskih funtov.


Za trdimi platnicami zunanje škatle se je skrivala Vodafonova škatla.



Drugačna oblika pakiranja, značilna za HTCjev Diamond in Touch Pro telefon.



Osnovne informacije o telefonu.



Znotraj Vodafonovega ovoja se nahaja originalna HTC-jeva škatla, črne mat barve, še tovarniško zapečatena.




Poleg hitrih navodil nas na vrhu te škatle pričakata še dva CD-ja z navodili in Microsoftovimi programi.



Takoj pod zaščitnim papirjem pa... Olala



Pa si oglejmo še zadnjo plat. Diamondovsko oblikovan zadnji pokrovček, luknja za varnostno vrvico, fleš in 3.2 MP AF kamera domujejo tukaj.



Osnovna oprema. Usnjen zaščitni etui (nogavička), HTC USB kabel, slušalke HTC...



britanski adapter za štrom, polnilec ter akumulator.



3.7V, 1340 mAh Li-Ionski akumulator.



In še čisto na dnu garancijski podatki ter informacije o programski opremi.



Zadeva v roki. Nekoliko težji je kot sem pričakoval, drugače pa precej robusten in zame zelo uporabnih dimenzij. Malo večja debelina zaradi tipkovnice me sploh ne moti.




Pod zadnjim pokrovčkom se skriva prostor za baterijo, zgoraj pod kamero na levi microSD slot, za kartice do 16 GB, ter na desni slot za SIM kartico.




Prvi zagon, nameščanje osnovnih reči (najbrž tudi TouchFLO vmesnika) in reboot.



Po ponovnem zagonu pozdravni Vodafonov logotip in zagon Windows Mobile 6.1 sistema.

Kaj več pa naslednjič, med drugim tudi nekaj must have aplikacij.



08 december 2008

Garmin nüvi 770 - GPS enota

Garmin Nuvi 770 - cestna navigacija v avtomobilu. Imel sem že Garmin XT na Nokiji N80 in na SE p990i. A na nobenem od omenjenih telefonom ni navigacija delovala povsem brezhibno, zato sem si omislil konkretnejšo zadevo, Garmin nuvi 770. Velik in širok zaslon občutljiv na dotik, FM oddajnik, Bluetooth povezava in še nekaj drugih bonbončkov. Prvi vtis je odličen. Je odziven, hitro se poveže s sateliti, 3 GB notranjega spomina, tako da še dodatne SD kartice ne potrebujem. V kombinaciji z novimi SLO zemljevidi AdriaRoute 2.20 je po mojem mnenju to to.

Po posodobitvi software-a na verzijo 4.20 potrebuje naprava za zagon 15 s. Drugače je princip nalaganja zemljevidov, POI točk in vsega ostalega enak kot na pametnih telefonih z Garminom XT.

LCD je zelo svetel, trenutno je nastavljen na 70% jakosti, in že pri tej vrednosti se z njega odlično bere tudi na prostem ob sončnem vremenu.


Standarden Garminov vmesnik.


Različice programske opreme.



Od spredaj...


In od zadaj. Spodaj desno je priklop za zunanjo anteno, vendar kot sem že omenil niti ni potrebe po njej, saj naprava relativno hitro najde satelite. Tudi moč signala satelitov v avtu na sprednjih sedežih je 3-4 črtice od petih, ko je jasen dan.


Spodaj se nahaja standarden mini USB priklop ter Garminov konektor.


Na levi strani imamo SD razširitveno mesto ter 3.5 mm mikrofonski priklop. Mimogrede, ta 3.5 mm priklop je fantastična zadeva. Nanj priklopimo AUX vhod iz avtoradija in imamo navigacijo ter prostoročno telefoniranje kar preko avto zvočnikov in to brez šumov in drugih motenj, do katerih prihaja pri FM oddajanju z naprave na avtoradio.


Opozorilo, ki ga je vredno upoštevati.

Vgrajeni FM oddajnik je, kot pri vseh podobnih napravah, malo prešvoh, prešibak. Če res ne najdemo popolnoma prazne frekvence (kar verjemite sploh ni lahko oz. niti ne obstaja več) je v ozadju vedno prisotno nekaj šuma, a pogojno je tudi ta funkcija uporabna. Bluetooth dela odlično, zelo pride prav sprejemanje oz. zavračanje klicev in na sploh samo telefoniranje preko vmesnika naprave in preko touch screena. Tako imamo telefon lahko nekje na varnem v žepu ali kje v predalu. Vgrajen zvočnik je dovolj glasen, malo šibkosti pokaže le ob prostoročnem telefoniranju, kjer mu zmanjkuje sape in kvalitete. Vendar kot sem že omenil vse težave FM odajnika in vgrajenega zvočnika rešimo s priklopom naprave na AUX vhod avtoradija.

UPDATED: S pomočjo tujega foruma iz GPS podzemlja sem ugotovil, kako povečati moč FM oddajnika. Za začetek je potrebno vklopiti FM oddajnik. Nato gremo nazaj na začetni meni, tam za približno 10 sekund držimo prst na indikatorju napolnjenosti baterije. Tako pridemo do "skritega" menija z nastavitvami in testi. Tam gremo naprej do spodnjega menija.


Tu imamo sedaj vse nastavitve FM oddajnika. Kot prvo obkljukajmo High Pwr ter nastavimo FM Power na 115 dB. Ostalo provajte po želji. Vsekakor se po vklopu teh dveh funkcij FM oddajnik obnaša bolje in bi tako moral delovati že privzeto. Kolikor sem opazil, je potrebno po izklopu FM oddajnika v standardnem meniju ponoviti celoten postopek, da imamo spet večjo moč. Če pa je FM oddajnik vedno prižgan ostane nastavitev shranjena.

26 november 2008

YouTube - televizija prihodnosti

Pozabite srednjeveški RTV, pozabite rumeni POP-TV. Nekaj dni nazaj smo dobili prenovljeni YouTube, ki sedaj podpira video vsebine v 16:9 formatu ter v višji ločljivosti, za kar je bil že skrajni čas (pardon modem in ostalim low bandwidth uporabnikom, tako pač je). Poleg tega pa smo dočakali YouTube live dogodek. Dober zapis na isto temo je podal Jonas.




01 november 2008

1. november, Vsi sveti 2008

Pokopališče (žegen) Vrhpolje, Vsi sveti 2008.


27 oktober 2008

Rodil se je Nadzornik, micro-ATX računalnik

Doma mi je ostajalo nekaj komponent (rami, trdi disk...), zato sem se odločil, da sestavim še eno ločeno mašino. Trenutno bo služila za potrebe video nadzora, v prihodnje pa še za kaj drugega. Iz Nemčije sem naročil ohišje za mATX plošče oz. za barebone računalnike. Pri nas se kaj podobnega niti ne dobi, sploh za tak denar, 40 €. No, procesor, ploščo in napajalnik sem naročil kar pri nas. Odločil sem se za ASRock mATX Wolfdale 1333-D667 R2.0 z Intelovim čipovjem, LC Power 420 W napajalnik z 12 cm ventilatorjem za minimalen šum ter za rabljen Intel Celeronček D 3,05 GHz.

Ohišje ima pladenj za matično ploščo na vodilih.



Ko odstraniš sprednjo masko in stranice ostane samo tako ogrodje.


Na desni strani (če gledamo od spredaj nazaj) je prostora za dva 3.5" trda diska v pokončni postavitvi. Tu je svoje mesto našel Maxtor 40 GB IDE Slim, ki je prej ležal v omari. Drugače ima prostora še za 2x 5.25" enoti ter za eno zunanjo 3.5" enoto (ubogi disketnik). Spodaj levo je prostora za en 8 cm ventilator.



Najboljše pri ohišju je to, da sprejme standardni ATX napajalnik. V mojem primeru LC-Power 420 W.


Zadnja plat ohišja. Levo od napajalnika je prostor za dodaten 12 cm ventilator, ki pa ga nisem dal, ker ni nobene potrebe po dodatnem zrakomlatu.



Končana zadeva.


Power up !



LCD na maski kaže temperaturo notranjega senzorja, ki ga lahko po želji nekam priflikamo s kapton trakom. Tu so še vhodi 2x USB, Firewire, zvok in mic. Pa še ročaj za lažje prekladanje kište.


Zajemna DVR kartica. Obnese se dobro, le priložen program bi lahko bil boljši, a kaj ko bi dal samo za dober program trikrat toliko ali pa še več kot sem sedaj dal za vse skupaj. Razmišljam tudi o vstavitvi PCIe Wlan kartice, da bi odpadlo napeljevanje mrežnega kabla.


21 oktober 2008

Preparacija potočega raka po domače (DIY)

Konec Avgusta sem v bližnjem potoku našel poginulega potočnega raka (Jelševca). Po velikosti bi rekel, da ga je pobrala starost in ne kakšno onesnaženje vode ali plenilec. Kmalu se nam je porodila ideja, da bi ga na poceni način ohranili za dalj časa. Profesionalno prepariranje raka stane okrog 100 €, kar če smo pošteni niti ni tako veliko, če hočemo imeti res dobro in trajno preparacijo. Raka se je torej položilo na desko in postavilo na najmanj obiskan konec vrta, kjer je narava opravila svoje. Seveda sem ga pokril in zavaroval z mrežo, da ga ne bi kakšna gozdna ali domača golazen odnesla. Tako so imele muhe, mravlje in vse drugo kar leta in leze in se ukvarja s komunalo prosto pot do pojedine. Tam je bil kak mesec in pol, mogoče dva.

Sledilo je lakiranje, dokler so vezi raka še držale skupaj, da ni popolnoma razpadel. Še prej se ga je previdno premaknilo na lepo končano in polakirano desko. Spodaj je končni rezultat. Zaenkrat se še "cajta", a kmalu bo našel mesto kje v stekleni omari. Ni profi preparacija, manjkajo mu tudi oči, a vendar je z relativno malo dela postal lep dekorativni predmet. Kako bo s trajanjem tako pripravljenega raka pa bo povedal čas.


Dolg je okoli 25 cm, kar je kar precej in je posledično verjetno dočakal visoko starost.


Kar se tiče ohranjenosti mu manjka le desna tipalka.

12 oktober 2008

5. rally Postojnska jama - Idrija HP Pivka jama (HP11 in HP13)

Danes, v nedeljo, sva se udeležila obeh hitrostnih preizkušenj Pivka jama. Tudi danes je bilo lepo, toplo vreme z izjemo jutranje megle in mrzlega vetrička. Po že včerajšnjem odstopu prvega favorita Tomaža Kaučiča, je zmaga ostala v rokah Darka Peljhana in Igorja Kacina. Vse ostale novice in rezultate najdete na uradni strani.

11 oktober 2008

5. rally Postojnska jama - Idrija HP Hrušica (HP5 in HP8)

Letos je potekal že 5. rally Postojnska jama, tokrat v smeri Idrije. Danes, v soboto, sva se udeležila HP 5 in HP 8, ki sta potekali od Podkraja do Logatca (HP Hrušica). Letos je bilo zelo toplo jesensko vreme, lani pa nas je močil dež in megla. Za HP 8 sva bila stacionirana pri stari pošti (Ad Pirum), kjer se je večina rally avtomobilov tudi odlepila od tal. Galerija fotografij je dosegljiva preko spodnje povezave.




Fotografije HP Pivka jama so na voljo tukaj.




06 oktober 2008

Fotografije F3-J tekme za pokal Ventus 2008

Včeraj je na Vipavskem letališču potekala tekma RV modelov kategorije F3-J za pokal MD Ventus 2008, ki šteje tudi za državno prvenstvo. Na spletno stran sem dodal galerijo fotografij dogajanja.



13 september 2008

Kolesarska dirka Vipava - Nanos 2008, utrinek iz Vrhpolja

Danes je potekala že 13. kolesarska dirka Vipava-Nanos v organizaciji kluba Izvir Vipava. V Vrhpolju, kjer je bil leteči start, sem zajel nekaj utrinkov.