Za potrebe občasne studijske fotografije sem se ozrl po brezžičnih prožilcih bliskavice (fleša). Canon ima svoj ST-E2, ki pa je za moje pojme predrag. Okoli 200 € ?! Kaj si ti nor ! Se strinjam, da verjetno ni primerjave med kakimi Cactus ali Yongnuo prožilci in tem Canonovim, vendar za neprofi uporabo ni vreden toliko denarja. Zato sem se po pozitivnih komentarjih in mnenjih po forumih odločil za Yongnuo RF-603C. Ta model je naslednjik modela RF-602. Oznaka C pomeni samo to, da je zraven povezovalni kabel za Canon fotoaparate, N oznaka torej pomeni, da je zraven kabel za Nikone. Več o kablu kasneje. Predhodnik je imel "tipske" CR baterije, medtem, ko ima tale bolj praktični AAA bateriji. Deluje na frekvenci 2.4 GHz.
Vsebina paketa |
S povezovalnim kablom prožilec lahko povežemo z aparatom in tako nam ta služi tudi kot radijski prožilec aparata, kar je še dodatna funkcionalnost kompleta. Naj tudi omenim, da ni pomembno katera od enot je sprejemnik ali oddajnik, saj se obe med seboj zmenita glede na položaj (fleš ali hotshoe aparata). Prejšnji model RF-602 je imel določen sprejemnik in oddajnik, ta model pa ima oba ti. "transceiverja". Na obeh se nahaja tudi gumb za sprožitev proženja (fleša ali fotoaparata).
Edini minus take oblike je stikalo za vklop/izklop. Ko na enoto namestimo fleš, je stikalo nedosegljivo, in je zato enoto pred namestitvijo fleša treba vklopit. Na zadnji strani sta dve zeleni led lučki. Ena služi kot power on lučka, druga pa sveti, ko sta enoti med seboj povezani in pripravljeni. Obe enoti sta se brez problema povezali že ob prižigu.
Prostor pod enoto za 2xAAA bateriji ter stikalca za nastavljanje kanala, na katerem se enoti sporazumevata.
Zadaj imata obe enoti tudi PC povezovalni kabel za povezavo s studijskimi fleši ali lučmi.
Nad delovanjem obeh enot sem bil zelo zadovoljen. Kar sem do sedaj testiral delujeta zanesljivo in brezhibno (vedno zanesljivo proženje). Imata tudi velik domet, na prostem deluje zadeva brezhibno tudi na 100m razdalje, v prostoru pa tudi preko 3 debelejših sten, kar je itak absurd. V večini primerov se stvar uporablja na do 10-15m razdalje. Ampak od viška glava ne boli. In kar je bistveno, takle komplet dobimo za dobrih 20 €. Je že res, da tale reč ne podpira TTL-a in nima AF lučke, kot Canonov model, vendar je vseeno vreden tega denarja, sploh za nezahtevno do srednje zahtevno rabo. Poleg tega lahko dokupimo še en tak komplet in hkrati kontroliramo več bliskavic. No, če si lastimo recimo Canonov model 7D, nam take reči najbrž odpadejo, saj ima že vgrajen daljinski prožilec več bliskavic.
0 komentarjev:
Objavite komentar